en

Muzyka i cisza

Reż. Dagmara Drzazga Produkcja: Telewizja Polska S.A. Oddział w Katowicach Czas trwania: 50 min Kraj produkcji: Polska

Bohaterem filmu jest urodzony w Ustroniu (Hermanicach) kompozytor Jan Sztwiertnia, któremu dane było przeżyć zaledwie 29 lat. Ten, który „miał się swoim talentem w Europie nie zmieścić” zginął zamordowany w Mauthausen-Gusen w 1940 roku. „Muzyka i cisza” powstawała we współpracy ze studentami cieszyńskiego Instytutu Muzyki Uniwersytetu Śląskiego.

Między chwilami (Tytuł roboczy: Duży film)

Reż. Jan Zub Produkcja: Grupa Producencka YO! Sp. z o.o. Czas trwania: 50 min Kraj produkcji: Polska

Niezwykła historia kronikarza śląskiej rzeczywistości - Rajmunda Karkosza. Sentymentalna podróż śladem starych, rodzinnych zdjęć filmowych, nieuciekająca od publicystycznych uogólnień, życia politycznego i społecznego. Pełna osobistych historii i przeżyć. 

Ostatni mecz Ernesta Pohla (Tytuł roboczy: Pan Ernest)

Ostatni mecz Ernesta Pohla (Tytuł roboczy: Pan Ernest)

Reż. Paweł Smolorz, Tomasz Smolorz, Wojciech Sarnowicz, Henryk Urbanek Produkcja: Antena Górnośląska Studio Programów i Filmów Telewizyjnych Czas trwania: 50 min Kraj produkcji: Polska

Dokumentalna opowieść o legendzie polskiej piłki nożnej - Erneście Pohlu. Sentymentalna podróż w czasie, gdzie archiwalne zdjęcia piłkarza przeplatają się z wypowiedziami jego bliskich i znajomych, tworząc prosty i klarowny obraz jego życia.

Tactum

Tactum

Reż. Krzysztof Stasiak Produkcja: BMC Krzysztof Stasiak Czas trwania: 30 min Kraj produkcji: Polska

Film dokumentalny, w którym obraz, muzyka i taniec tworzą integralną całość, opowiadającą o uczuciach, emocjach i namiętnościach trzech bohaterów w różnym wieku. Historia ta jest próbą zderzenia otaczającego nas świata z tęsknotą do prostych prawd i reguł. 

Kuba i Śruba - Dwóch Jasiów i Małgosia

Kuba i Śruba - Dwóch Jasiów i Małgosia

Reż. Bronisław Zeman, Marek Burda Produkcja: Studio Filmów Rysunkowych Sp. z o.o. Czas trwania: 12 min 30 s Kraj produkcji: Polska

Drugi odcinek z serii Kuba i Śruba, animowanej bajki dla dzieci. Tym razem najmłodsi widzowie przeniosą się do krainy z "Jasia i Małgosi", gdzie czekać na nich będzie zła Wiedźma z piernikowego domku. 

Kongres

Reż. Ariel Folman Produkcja: Pandora Film Production, Opus Film Sp. z o.o., Bridgit VFilman Film Gang, Paul Thiltges Distributions, ARP Selection, Entre Chien et Loup Czas trwania: 120 min Kraj produkcji: Niemcy, Izrael, Polska, Belgia, Luksemburg, Francja

Futurologiczna wizja przyszłości, w której realny świat miesza się z animowanym. Film powstał na motywach powieści Stanisława Lema "Kongres Futurologiczny". 

Miłość w mieście ogrodów

Reż. Ingmar Villqist, Adam Sikora Produkcja: Magic Production Sp. z o.o. Czas trwania: 100 min Kraj produkcji: Polska

Political-fiction o miłości, zdradzie i głęboko ukrywanych tajemnicach, w czasach gdy Górny Śląsk nazywany będzie „Szanghajem Europy”, ze względu na znaczny rozwój gospodarczy i dochody z przemysłu wydobywczego.

Pogrzebiny

Pogrzebiny

Reż. Wojciech Stupnicki Produkcja: Stowarzyszenie Filmowców Polskich - Studio "Młodzi i Film" im. Andrzeja Munka Czas trwania: 22 min. Kraj produkcji: Polska

Komedia opisująca historię śląskiej stypy. Dwóch braci kelnerów wykorzystuje każdą okazję, by wśród gości znaleźć dziewczynę dla młodszego z nich.